Piramida w Tiranie to kontrowersyjny budynek wzniesiony na cześć albańskiego przywódcy komunistycznego Envera Hodży. Początkowo służył jako muzeum, ale po upadku komunizmu stał się centrum konferencyjnym, a później nocnym klubem. Obecnie budynek jest pokryty graffiti, a jego marmurowe ściany powoli się niszczą. Pomimo swojego mrocznego dziedzictwa, piramida stała się symbolem Tirany, a wiele osób stara się zapobiec jej rozbiórce. Obecnie planuje się przekształcenie budynku w centrum IT dla młodzieży.
Zamek w Tiranie, znany również jako Twierdza Justyniana, to historyczny zamek w mieście Tirana w Albanii. Datujący się z okresu bizantyjskiego, zamek odegrał znaczącą rolę w rozwoju miasta jako głównego węzła komunikacyjnego trasy wschód-zachód i północ-południe. Warownia była wielokrotnie rekonstruowana i rozbudowywana na przestrzeni wieków, co widoczne jest w mieszance stylów architektonicznych w kompleksie. Niektóre części wykazują charakterystyczne elementy architektury bizantyjskiej, podczas gdy inne noszą ślady wpływów osmańskich lub nowoczesnego wzornictwa.
Plac Skanderbega (Sheshi Skënderbej) jest centralnym placem stolicy Albanii, Tirany. Jest to jedno z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc publicznych w kraju. Nazwa placu pochodzi od albańskiego bohatera narodowego Jerzego Kastriota Skanderbega, który w średniowieczu dowodził oporem przeciwko Imperium Osmańskiemu. Na placu góruje pomnik konny Skanderbega, a wokół rozmieszczone są ważne budynki i instytucje, takie jak Narodowe Muzeum Historyczne, opera i balet, różne ministerstwa i budynki rządowe, a także liczne hotele, sklepy i kawiarnie.
Meczet Et'hem Beja to zabytkowy meczet położony w samym sercu Tirany w Albanii, na placu Skanderbeg, tuż obok pomnika Skanderbega. Jest to najstarszy zachowany obiekt w mieście, wybudowany w latach 1789-1823. Meczet został zamknięty podczas reżimu Hodży, ale jako jedyny przeżył okres przymusowej ateizacji. Po upadku socjalizmu ponownie otwarto go dla zwiedzających i nadal pełni swoją religijną funkcję. Freski na fasadzie i w portyku przedstawiające drzewa, wodospady i mosty są bardzo niezwykłe dla sztuki islamskiej.
Narodowe Muzeum Historyczne w budynku z czasów komunizmu w Tiranie to największe muzeum tego typu w Albanii. Zlokalizowane w centrum Tirany prezentuje artefakty historyczne ukazujące historię Albańczyków. Budynek muzeum jest symbolem komunistycznej przeszłości kraju, zdobiony olbrzymią mozaiką Josefa Droboniku przedstawiającą trzynaście stylizowanych Albańczyków. Muzeum obejmuje kilka pawilonów, w tym pawilonów starożytności, średniowiecza, renesansu, niepodległości, ikonografii, narodowego wyzwolenia wojny antyfaszystowskiej, terroru komunistycznego i Matki Teresy.
Plac Matki Teresy jest drugim co do wielkości placem w stolicy Albanii, Tiranie. Został nazwany na cześć albańskiej misjonarki rzymskokatolickiej i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Matki Teresy. Plac został zbudowany w latach 1939-1941 przez włoskiego architekta Gherardo Bosio podczas włoskiej okupacji Albanii, w stylu racjonalnym. Plac obejmuje ważne budynki, takie jak uniwersytety, Muzeum Archeologiczne i Centrum Studiów Albańskich. Po upadku komunizmu w Albanii na środku placu zainstalowano fontannę, a po wschodniej stronie placu postawiono pomnik Matki Teresy.
Grob Kapllan Pashy (Tyrbeja e Kapllan Pashës) to historyczny grobowiec znajdujący się w mieście Tirana. To mauzoleum zostało wybudowane w XIX wieku i jest uważane za znaczący zabytek kulturowy i historyczny. Konstrukcja zbudowana jest w stylu architektury osmańskiej i służyła jako grobowiec dla Kapllan Pashy, jednego z osmańskich gubernatorów w Albanii. Mauzoleum jest znane ze swojej bogatej dekoracji, w tym ceramicznych płytek i tradycyjnej sztuki islamskiej. Ze względu na swoją wartość historyczną i architektoniczną grobowiec został uznany za zabytek kultury i jest często odwiedzany przez turystów i mieszkańców jako część szerszego poznania historii i kultury Albanii.
Pomnik Skanderbega to imponująca struktura znajdująca się w centrum placu nazwanego jego imieniem w stolicy Albanii, Tiranie. Ten pomnik oddaje hołd narodowemu bohaterowi Albanii, który stawił czoła Imperium Osmańskiemu. Został stworzony przez Odhise Paskali i został odsłonięty w 1968 roku z okazji 500. rocznicy jego śmierci. Pomnik Skanderbega jest jednym z najważniejszych zabytków w kraju i wart jest odwiedzenia.
Most garbarzy (alb. Ura e Tabakëve), pierwotnie zbudowany do przeprawy bydła, obecnie służy jako strefa piesza. Ten XVIII-wieczny kamienny most był kiedyś częścią Drogi św. Jerzego łączącej Tiranę z miastem Debar. Dziś most uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków kultury w Tiranie, a rząd ma plany jego odnowienia i utworzenia pobliskiego podziemnego rynku.
Wieża zegarowa w Tiranie to jeden z nielicznych budynków, które przetrwały okres komunistyczny i stoją do dziś. Została zbudowana w 1822 roku przez Haxhi Et'hem Beya, tego samego człowieka, który ukończył budowę meczetu Et'hem Bey. Wieża o wysokości 35 metrów była najwyższym budynkiem w Tiranie, aż miasto zaczęło budować wyższe struktury. Można wspiąć się po 90 schodach, aby dotrzeć na szczyt wieży, skąd roztacza się wspaniały widok na plac Skënderbeja.
Narodowa Galeria Sztuki w Tiranie oferuje bogatą kolekcję albańskiego malarstwa od XIX wieku po czasy współczesne. Oprócz stałych ekspozycji można tu odwiedzić tymczasowe wystawy sztuki nowoczesnej. Na parterze galerii często odbywają się wystawy o zdecydowanie nowoczesnym i znaczącym charakterze. Nie zapomnij odwiedzić magazynowej części galerii, gdzie przechowywane są posągi komunistycznych przywódców, w tym dwa rzadko widziane posągi samego Stalina. Przed wejściem do galerii znajduje się ogromna rzeźba przypominająca pajęczynę, którą lokalne dzieci uwielbiają jako ramę do wspinaczki.
Park Rinia - Park Młodzieżowy - Taiwan Park w centrum Tirany jest popularnym miejscem do odpoczynku i relaksu. Park oferuje dużą fontannę i pawilon z restauracjami. Idealne miejsce na spacery i pikniki, zarówno z rodziną, jak i przyjaciółmi. Park jest łatwo dostępny i znajduje się w pobliżu innych atrakcji turystycznych. To świetne miejsce na zatrzymanie się i odpoczynek w ruchliwej metropolii Tirany.
Narodowy Teatr Opery i Baletu Albanii (Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit) jest jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych w Albanii. Został otwarty w 1953 roku i od tego czasu służy jako główna scena dla oper, baletu i innych produkcji muzycznych w kraju. Budynek teatru to architektoniczne arcydzieło, położone w pobliżu innych ważnych zabytków kulturowych i historycznych, w tym placu Skanderbega.
BUNK'ART to unikalny kompleks kulturalno-historyczny w Albanii, znajdujący się w dużym podziemnym bunkrze na obrzeżach stolicy, Tirany. Pierwotnie bunkier ten został zbudowany jako część systemu obronnego kraju podczas rządów komunistycznego dyktatora Envera Hoxhy. Dziś kompleks został przekształcony w muzeum koncentrujące się na nowoczesnej historii Albanii, szczególnie na okresie komunizmu. Odwiedzający BUNK'ART znajdą tu szereg wystaw, instalacji artystycznych i zdjęć z epoki, które dają kompleksowy obraz politycznego i społecznego rozwoju Albanii w XX wieku.
Dom Liści Muzeum w Tiranie, Albania, to historyczne muzeum znajdujące się w budynku, który kiedyś służył jako siedziba tajnej policji Sigurimi w czasach komunistycznych. Otwarte 23 maja 2017 roku, oferuje odwiedzającym fascynujący wgląd w tajne obserwacje i szpiegostwo w Albanii. Muzeum zawiera interaktywne eksponaty i artefakty, które ilustrują tę mroczną kartę historii Albanii.
Pałac Kultury w Tiranie to biały kamienny kompleks po wschodniej stronie placu Skanderbega. Został zbudowany jako dar od narodu radzieckiego w 1960 roku i ukończony w 1966 roku. Mieści się w nim teatr, sklepy i galeria sztuki. Pałac Kultury został zbudowany na miejscu starego bazaru i historycznego meczetu Mahmuda Muhsin Beya Stërmasiego. Te zabytki zostały zburzone zgodnie z deklaracją ateizmu państwowego przez komunistyczny kraj.
Mozaika z Tirany, znana również jako Mozaika z Tirany, to znalezisko archeologiczne z okresu osadnictwa rzymskiego i jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Albanii. Mozaika zdobiła kiedyś podłogę rzymskiej willi lub świątyni religijnej i jest obecnie uważana za ważny artefakt kulturowy i historyczny. Miejsce to jest często odwiedzane przez turystów i naukowców jako świadectwo bogatej historii i dziedzictwa kulturowego Albanii.