Stolica Bułgarii oferuje mnóstwo zabytków historycznych. Do najbardziej znaczących należą Katedra św. Aleksandra Newskiego, Pałac Prezydencki, Kościół Bojański oraz Meczet Bania Baszi. Nie można zapomnieć o Kościele św. Zofii, od którego miasto wzięło swoją nazwę. Oprócz zabytkowych budynków, znajdziesz tu również wiele kawiarni i parków miejskich.
Naplánuj sobie wakacje z naszym praktycznym przewodnikiem.
Katedra św. Aleksandra Newskiego w Sofii to największa katedra prawosławna w Bułgarii i jeden z najważniejszych symboli miasta. Znajduje się na placu Aleksandra Newskiego w centrum Sofii i jest zbudowana w nowobizantyjskim stylu. Katedra służy jako główna świątynia patriarchy bułgarskiego Kościoła prawosławnego i poświęcona jest rosyjskiemu świętemu Aleksandrowi Newskiemu. Wewnątrz katedry wystawiona jest relikwia tego świętego, dar od rosyjskiego Kościoła prawosławnego.
Narodowy Teatr Iwana Wazowa to najstarsza i najbardziej prestiżowa instytucja teatralna w Bułgarii. Znajduje się w stolicy kraju, Sofii, i nosi imię słynnego bułgarskiego pisarza i poety Iwana Wazowa, który często nazywany jest 'patriarchą literatury bułgarskiej.' Teatr został założony w 1904 roku i od tego czasu jest centrum bułgarskiej sztuki teatralnej i kultury. Budynek teatru jest arcydziełem architektonicznym i uważany jest za jeden z głównych symboli Sofii. Został zaprojektowany przez austriackich architektów Ferdinanda Fellnera i Hermanna Helmera, którzy zaprojektowali wiele teatrów w całej Europie. Budowa teatru została ukończona w 1907 roku w stylu neorenesansowym, który był bardzo popularny w tamtych czasach. Teatr został uszkodzony podczas bombardowania Sofii w czasie II wojny światowej, ale został następnie odnowiony i ponownie otwarty w 1952 roku. Przed budynkiem teatru znajduje się piękny park z fontannami i rzeźbami, który jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców i turystów.
Synagoga w Sofii jest największą synagogą w południowo-wschodniej Europie i jedną z dwóch funkcjonujących synagog w Bułgarii. Została zbudowana, aby służyć potrzebom stolicy, Sofii, i jej w przeważającej mierze sefardyjskiej społeczności żydowskiej, według projektu austriackiego architekta Friedricha Grünangera. Została oficjalnie otwarta 9 września 1909 roku w obecności bułgarskiego cara Ferdynanda I. Przygotowania do budowy rozpoczęły się w 1903 roku, a sama budowa rozpoczęła się 13 listopada 1905 roku.
Katedra Świętego Wita jest największym kościołem w Czechach i jednym z najważniejszych zabytków Pragi. Znajduje się na placu Hradczanskim, jest częścią Zamku Praskiego. Budowa katedry trwała ponad 500 lat i łączy elementy gotyku, renesansu i baroku. W katedrze znajdują się klejnoty koronne i grobowiec królów czeskich. Odwiedź tę wspaniałą katedrę, aby cieszyć się niezapomnianym doświadczeniem w historycznym centrum Pragi.
Kościół Bojański to średniowieczny bułgarski kościół prawosławny położony na obrzeżach Sofii. Wschodnie skrzydło zostało zbudowane na przełomie X i XI wieku, natomiast centralne skrzydło dodano w XIII wieku, za czasów Drugiego Cesarstwa Bułgarskiego. Kościół został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Na ścianach kościoła przedstawiono łącznie 89 scen z 240 postaciami ludzkimi, co czyni Kościół Bojański jednym z najlepiej zachowanych budynków średniowiecznych.
Amfiteatr Serdika to historyczne stanowisko archeologiczne w centrum Sofii. Pochodzi z okresu rzymskiego i został zbudowany w III-IV wieku naszej ery. Służył jako miejsce publicznych rozrywek i igrzysk gladiatorskich w starożytnym mieście Serdika, które znajdowało się na terenie dzisiejszej Sofii. Amfiteatr został zbudowany jako owalna arena z rzędami kamiennych siedzeń dla widzów. Zbudowany z kamienia i cegieł, miał pojemność około 25 000 widzów. Amfiteatr Serdika znajduje się pod nowoczesnymi budynkami w centrum Sofii. Jego istnienie odkryto podczas wykopalisk archeologicznych i jest teraz dostępne dla publiczności jako atrakcja turystyczna. Przypomina okres rzymskich rządów w tym obszarze i podkreśla bogatą historię Sofii.